Congratulations to all of our finalists for 2020! 

Congratulations to all of our finalists for 2020! Winners will be announced at the virtual ceremony taking place on Wednesday 11th November.

You will be able to register your place for this very soon so stay tuned! If you're a finalist and would like to maximise exposure of your success please contact us today to take a look at our special finalist packages
here.


Company-Wide Categories:

Law Firm of the Year (Large firms)

Baker McKenzie

CMS

Hill Dickinson

Shoosmiths

Simmons & Simmons


Law Firm of the Year (Small/Medium firms)

Brown Turner Ross

Hek Jones Solicitors

New Quadrant Partners

Setfords Solicitors

Tapestry Compliance


Supplier of the Year

Bar Squared

LOD

Obelisk Support

Women in the Law UK


Gender Diversity Project of the Year

Allen & Overy

Baker McKenzie

Clyde & Co

Hill Dickinson

Obelisk Support

Simmons & Simmons

Diversity Project of the Year

Allen & Overy

Barclays

Garden Court Chambers

Paul Hastings

Simmons & Simmons


Individual Categories:
Woman of the Year

Clare Wade QC, Garden Court Chambers

Dr Charlotte Proudman, Goldsmith Chambers

Hannah Megan Markham QC, The 36 Group

Laura Sizemore, White & Case

Mary Prior QC, The 36 Group

Melanie Hall QC, Monckton Chambers

Penelope Warne, CMS

Sally Penni, Kenworthys Chambers

Sonia Janday, Aviva

Theresa Mohammed, Trowers & Hamlins

Male Diversity Champion of the Year 

Anthony David Erwin Metzer, Goldsmith Chambers

Christopher White, Aspiring Solicitors

Colin Passmore, Simmons & Simmons

Julian Smart, BLM

Michael Cavers, CMS

Naga Kandiah, MTC Solicitors

Richard Miskella, Lewis Silkin

Law Firm Leader of the Year 

Elizabeth Ward, Virtuoso Legal

Helen Johnson, Johnson Astills

Karen Seward, Allen & Overy

Lauren Mercurius-Taylor, MTC Solicitors

Lesley Gregory, Memery Crystal

Penelope Warne, CMS

Sharon Montgomery, Crane & Staples

Sue McLean, Baker McKenzie 


Entrepreneur of the Year 

Annmarie Carvalho, The Carvalho Consultancy

Catherine Watkins, Newbold Solicitors

Charlotte Lakin, inlaw

Edyta Knizewska, FIT Legal Solutions

Janet Cooper OBE, Tapestry Compliance

Karen Holden, A City Law Firm

Katy Margaret Low, Vero Law

Kim Simmonds, Law 365

Mary Bonsor, F-LEX

Samantha Woodham, The Divorce Surgery

Mentor of the Year

Bavita Rai, Weightmans

Catherine Calder, Serjeants' Inn Chambers

Chrissie Wolfe, Irwin Mitchell

Claire Debney, The MOSAIC Collective

Jennie Dorsaint, Paul Hastings

Julia Smart QC, Furnival Chambers

Lesley Gregory, Memery Crystal

Michal Freeman-Shor, Shoosmiths

Ronit Kreisberger QC, Monckton Chambers

Russell Johnstone, BT

Ruth Reid, 3 Temple Gardens

Outstanding Returner of the Year

Amandeep Khasriya, Moore Barlow 

Dwynwen Lewis, Trowers & Hamlins

Eleanor Ludlam, DAC Beachcroft

Emily Agnoli, Simmons & Simmons

Jenny Broderick, Squire Patton Boggs

Jo Elliot, Allen & Overy

Lucy Shepherd, Shoosmiths

Sarah Green, TLT

Sarah Pinder, Goldsmith Chambers

Victoria Gallagher, Newbold Solicitors


Barrister/Advocate of the Year

Aadhithya Anbahan, St Ives Chambers

Anneli Howard, Monckton Chambers

Brie Stevens-Hoare QC, Hardwicke Chambers

Charlotte Bayati, Goldsmith Chambers

Clare Wade QC, Garden Court Chambers

Julia Smart QC, Furnival Chambers

Laurie-Anne Power, 25 Bedford Row

Mary Prior QC, The 36 Group

Melanie Hall QC, Monckton Chambers

Sanaz Saifolahi, Goldsmith Chambers

Schona Jolly QC, Cloisters Chambers

Dealmaker of the Year

Amy Mahon, Simpson Thacher & Bartlett

Annabelle Croker, Allen & Overy

Anu Balasubramanian, Paul Hastings

Clare Thomas, CMS

Diala Minott, Paul Hastings

Gillian Holgate, Allen & Overy

Kavita Patel, Shakespeare Martineau

Laura Sizemore, White & Case

Lesley Gregory, Memery Crystal

Pauline Rigby, Forbes Solicitors


Legal Advisor of the Year

Aalia Datoo, Macfarlanes

Angela Bowman, Shoosmiths

Anne Thomson, FBC Manby Bowdler

Attia Zubaida Hussain, Crane & Staples

Claire Louise Petts, Clyde & Co

Kim Roberts, King and Spalding International

Marilyn McKeever, New Quadrant Partners

Smita Jamdar, Shakespeare Martineau

Suzanne Horne, Paul Hastings


Litigator of the Year

Alexandra Marie Payne, BLM

Angela Dawn Bowman, Shoosmiths 

Charlotte Razay, Michelmores 

Joanna Ludlam, Baker McKenzie

Rebecca Williams, Watson Farley & Williams 


In-house Lawyer of the Year

Aarti Thakor, Charity Commission

Angharad Price, Equality and Human Rights Commission

Audrey Fotheringham, BT

Caroline Halliday, Schroders

Dana Grey, Pension Protection Fund

Deborah Smith, Goldman Sachs

Emma Reid, Sports Direct

Nuzhat Gould, Metropolitan Police Service

Sonia Janday, Aviva

Legal Services Innovator of the Year

Annmarie Carvalho, The Carvalho Consultancy

Catherine Calder, Serjeants' Inn Chambers

Erica Albertson, Simmons & Simmons

Janet Hall, Mourant

Kehinde Boateng, Cadwalader Wickersham & Taft LLP

Kirstie Penk, The Legal Director Limited

Lisa Charles, Zest recruitment and consultancy

Mandeep Chima, Shoosmiths

Nikki Alderson, Nikki Alderson Coaching

Siân Ashton, TLT


Rising Star - Private Practice Lawyer of the Year

Adeena Wells, Bird & Bird

Clare Birchenhough, Ince

Helen Soutter, Simmons & Simmons

Leona Wyn Roberts, Slater and Gordon

Michelle Chapman, Irwin Mitchell

Naomi Parkin, Squire Patton Boggs

Olivia Butcher, Allen & Overy

Rachel Welch-Phillips, Bird & Bird

Samantha Leung, Irwin Mitchell

Shanika Varga, Stowe Family Law

Stephanie Kay, Lewis Silkin


Rising Star - In-house Lawyer of the Year

Charlotte Lakin, Global

Christina Hogarth, GRIDSERVE Sustainable Energy

Mehnaz Zulfikar, Lime Group

Nikita Potdar, EY


Rising Star - Barrister/Advocate of the Year

Beth Collett, 8 New Square

Catherine Rose, The 36 Group

Dr Charlotte Proudman, Goldsmith Chambers 

Imogen Proud, Monckton Chambers

Jo Moore, 1 Crown Office Row Chambers (1COR) 

Libby Anderson, Charter Chambers

Onyója Momoh, 5 Pump Court Chambers

Sangeetha Iengar, Goldsmith Chambers


Rising Star - Legal Services Innovator of the Year

Gabrielle Williams, Crane & Staples

Lisa Charles, Zest Recruitment and Consultancy

Twanieka Alcindor, Alcindor Law (Tuckers Solicitors) 

Unsung Hero

Audrey Fotheringham, BT

Caroline Spencer-Boulton, 24:7 Criminal Defence

Christine Cheetham, BLM

Dawn Fisher, BT

Emma Reid, Sports Direct

Jacqueline Chase, Essex Court Chambers

Kate Emily Dodd, Pinsent Masons LLP

Lucy Shepherd, Shoosmiths

Michelle Simpson, 36 Group

Saiqa Chaudhry, New Court Chambers 

Special Contribution Award

This award will be decided by the judges panel and the winner will be announced at the awards ceremony